W rocznicę śmierci prezydenta Gabriela Narutowicza Zachęta – Narodowa Galeria Sztukiwejście historyczne, plac Małachowskiego 3
Instytut Narutowicza wraz z Zachętą zaprasza 16 grudnia o godz. 18:00 na panel dyskusyjny organizowany w rocznicę zabójstwa Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta II RP. To wyjątkowe wydarzenie będzie okazją do refleksji nad wpływem populizmu i przemocy na społeczeństwo, a także zagrożeniami wynikającymi z faszyzacji.
Panel odbędzie się w miejscu zamachu na Gabriela Narutowicza, tj. w budynku Zachęty (plac Stanisława Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa).
Naszymi gośćmi będą:
– dr hab. Tomáš Rafa (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
– red. Karolina Zbytniewska (Euractiv.pl)
– dr Przemysław Witkowski (Instytut Narutowicza)
Prowadzenie: red. Dominika Sitnicka (OKO.press)
Podczas panelu poruszymy tematy związane z historią i współczesnością populizmu, mechanizmami prowadzącymi do przemocy oraz sposobami przeciwdziałania faszyzmowi. Nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także odpowiedzą na pytania uczestników.
Biogramy gości:
dr hab. Tomáš Rafa – pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej twórczości artystycznej zgłębia tematykę granicy pomiędzy patriotyzmem i nacjonalizmem. Poprzez fotografie i prace video Rafa opowiadał o przejawach rasizmu i ksenofobii w Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji.
red. Karolina Zbytniewska – redaktorka naczelna EURACTIV.pl, eksperckiego portalu analizującego politykę europejską. Członkini zarządu w Europe MédiaLab, europejskim think-and-do tanku badającym i promującym innowacje na rynku medialnym. Badaczka (Research Fellow) Instytutu Demokracji na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU).
dr Przemysław Witkowski – zastępca dyrektora w Instytucie Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza, dziennikarz, publicysta i poeta, absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, nauczyciel akademicki.
red. Dominika Sitnicka – redaktorka w OKO.press. Absolwentka prawa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym. Pisze o praworządności, polityce i mediach.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.