W stronę innego wymiaru: psychonautyka w nowym wydaniu Kronosa Centrum Edukacyjne Gen. W. Andersa 20, Warszawa
Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone numerowi kwartalnika Kronos „Psychonatyka”. A w numerze fenomen eksploracji świadomości – od mistycznych doświadczeń przez filozoficzne dociekania nad naturą umysłu, po współczesne badania nad stanami zmienionej percepcji.
czwartek 27 lutego, godz. 18.00
Centrum Edukacyjne Instytutu Narutowicza ul. Gen. W. Andersa 20 Warszawa
Goście:
Andrzej Serafin (1980) – Członek redakcji „Kronosa”. Pracownik Instytutu Socjologii UKEN w Krakowie. Ostatnio wydał książkę Studies on Heidegger (2024). Niebawem ukaże się pod jego redakcją Nowoczesność Platona: wykłady z Letniego Seminarium Platońskiego w Lanckoronie (2025).
Maciej Lorenc – socjolog, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, autor książek „Czy psychodeliki uratują świat?” (2019) i „Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny” (2023), tłumacz wielu publikacji o środkach psychoaktywnych.
Prowadzenie:
dr Przemysław Witkowski – za-ca Dyrektora Instytutu Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza. Badacz ekstermizmów politycznych, dziennikarz „Polityki” i adiunkt w Collegium Civitas. Współpracuje z think tankami Counter Extremism Project i International Centre for Counter-Terrorism. Jest ekspertem sieci Radicalisation Awareness Network działającej przy Komisji Europejskiej. Autor książek: „Chwała supermanom. Ideologia a popkultura”, „Laboratorium Przemocy: Polityczna Historia Romów”, „Faszyzm który nadchodzi”, „Partia rosyjska”.
Numer porusza temat psychodelicznych doświadczeń w literaturze i filozofii XX wieku, badając ich wpływ na sztukę, kulturę i naukę. Nie brakuje także spojrzenia na współczesną neurobiologię i psychologię, które próbują znaleźć naukowe wyjaśnienie dla stanów poszerzonej świadomości.
Psychonautyka, rozumiana jako eksploracja wewnętrznych światów umysłu jest tu ukazana zarówno w perspektywie filozoficznej, jak i literackiej. Autorzy analizują koncepcje świadomości od starożytnej myśli platońskiej, przez mistyczne wizje Swedenborga, aż po pragmatyczne ujęcie Williama Jamesa. Szczególne miejsce zajmuje również literatura transgresji – twórczość Aldousa Huxleya, Antonina Artauda i innych pisarzy, którzy w swoich dziełach podejmowali tematykę zmienionych stanów percepcji.
Numer przygląda się także związkom między mistycyzmem a nauką, zestawiając dawne koncepcje duchowych podróży z nowoczesnymi badaniami nad halucynacjami, snami i głęboką introspekcją. Współczesna neurobiologia i psychologia próbują uchwycić mechanizmy rządzące doświadczeniami psychonautycznymi, a jednocześnie zmierzyć się z pytaniem, czy poznanie samego siebie to jedynie metafora, czy może rzeczywista droga do głębszego zrozumienia rzeczywistości.
Wstęp wolny
